
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.1 mm |
| Thickness | 0.87 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 34 V |
| Operating Supply Voltage | 42 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 600 mA |
| Quiescent Current | 1.3 mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 85 % |
| Min Output Voltage | 765 mV |
| Max Output Voltage | 34 V |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 1436
Distributors
pcbx
Unit Price$2.29634
Ext.Price$2.29634
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.29634 | $2.29634 |
| 10 | $1.73380 | $17.33800 |
| 25 | $1.59616 | $39.90400 |
| 50 | $1.51591 | $75.79550 |
| 100 | $1.43970 | $143.97000 |
| 300 | $1.37901 | $413.70300 |
| 500 | $1.32087 | $660.43500 |
| 1000 | $1.27641 | $1276.41000 |
| 3000 | $1.24482 | $3734.46000 |
| 5000 | $1.21400 | $6070.00000 |
